top of page
Szerző képeDr. Nagy Tamás

Omega-3 zsírsavindex (O3I) és a COVID halálozás összefüggései

Legújabb, COVID kapcsán készült klinikai vizsgálatban megállapították, hogy a COVID-19 által okozott megoldatlan gyulladás kialakulásában a hosszú szénláncú omega-3 zsírsavak, az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) hiánya meghatározó tényező lehet.

Az omega-3 zsírsavak hiánya az egyik legelterjedtebb mikrotápanyag-hiány a világon, és különösen súlyos a nyugati országokban.

A vizsgálatban a betegek omega-3 indexét mérték meg és elemezték. Az omega-3 index (O3I) az EPA és DHA omega-3 zsírsavak összesített százalékos értéke a vérben található összes zsírsav mennyiségének arányában. Ez a vizsgálat az O3I elmúlt 120 napos átlagértékét mutatja meg.


A tanulmányban 74 súlyos COVID beteget vizsgáltak és 10 egészséges kontrollszemélyt. A betegek jelentős része 65 éves vagy idősebb volt, és krónikus szív- és érrendszeri betegségben szenvedett, valamint elhízott, jellemzően gépi lélegeztetésre és több hetes kórházi tartózkodásra volt szükség.


A betegek O3I-értéke alacsony volt (átlag: 4,15%; tartomány: 3,06–6,14%), ami összhangban van az elégtelen hal- és omega-3-kiegészítő-fogyasztással, és jelentősen alacsonyabb, mint az egészséges kontroll alanyoknál (átlag: 7,84%; tartomány). “Normál" értéknek 8% felett tekintjük, bár nincs erre elfogadott egységes nemzetközi irányelv.


Az omega-3 zsírsavindexet (O3I) szárazvércsepp analízissel állapították meg, egy csepp vér mintavételével. A vércseppet egy száraz vérfolt (DBS) gyűjtőkártyára helyezték, amelyet az OmegaQuant® laboratórium (Sioux Falls, SD, USA) bocsátott a vizsgálat rendelkezésére.

Ezenkívül 10 egészséges alanytól vérmintákat gyűjtöttek. Ezen alanyok többsége legalább 4 hónapja naponta omega-3 zsírsav-kiegészítőket szedett (EPA + DHA dózistartománya 1 és 2 g között volt).


Kiemeljük, hogy ez az eljárás, aszáraz vércseppen végzett (DBS) teszt már itthon is elérhető, amelyről bizonyított, hogy ugyanolyan pontos, mint a vénás vér, pl. ha a zsírsavakat kell elemezni. Háttérlabor: Vitas, Norvégia. Tudjon meg róla többet itt.


A súlyos COVID-19-es betegek O3I-értékei alacsonyak voltak, ami a nyugati populációra jellemző, és jól megfelel a betegek alacsony halfogyasztásának és elhanyagolható omega-3 zsírsav-pótlásának. Ezen túlmenően, a halfőzéshez használt sütés gyakori szokása csökkentheti az EPA és DHA tápanyagok biológiai hozzáférhetőségét. A táplálékkiegészítők fogyasztása azonban megbízhatóbbnak és hatékonyabbnak tűnik, összhangban azokkal a publikációkkal, amelyek szerint a halfogyasztás önmagában nem elegendő a magas O3I értékek fenntartásához.


Eredmények:

A legalacsonyabb O3I-be tartozó betegek esetében 3,1-szer nagyobb volt a súlyos COVID-19 miatti halálozás kockázata. A legmagasabb O3I-be tartozó betegeknél kisebb volt a gépi lélegeztetésre szoruló kockázat (50%). A magasabb O3I csökkentette a halálozás kockázatát is; ez a kapcsolat az életkor és nem szerinti kiigazítást követően vált szignifikánssá és szignifikáns maradt. #omega3





A blogban lévő beteginformációk oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesíti a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát. Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos étkezést. Javasoljuk, hogy az orvosi kezelés alatt álló vagy bármilyen krónikus betegségben szenvedők konzultáljanak a kezelőorvosukkal, mielőtt bármilyen változtatást hajtanának végre az étrendjükben, illetve amikor bármilyen új táplálkozási programba kezdenek.



Az üzleti megoldásokra utaló estleges jövedelmekre, bevételekre vonatkozó adatok tájékoztató jellegűek, időben változhatnak, semmilyen ajánlatot vagy ígérvényt sem tartalmaznak. Minden ember sikere azon múlik, hogy mennyi munkát tesz bele az üzletébe és képes-e gyorsan alkalmazkodni, tanulni, tapasztalatait új üzleti koncepciójában alkalmazni és elköteleződik-e egy fenntartható, etikus üzleti modell felépítése iránt.

 

Az egészségtippek blog tartalmai oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesítik a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát és tartsa be az utasításait. 

bottom of page