Egy új kutatás szerint az öregedés során drasztikusan hanyatlik az egyensúlyozási képességünk.
Ennek bizonyítására az egy lábon állás jó mérce, ráadásul ez egyúttal az általános egészségi állapotunk felmérésére is alkalmas, hiszen árulkodó jele lehet az életminőségünknek és az egészséges megöregedésnek.
Az amerikai orvosok az egyensúlyérzék megváltozásával kapcsolatos eredményeiket arra a kutatásra alapozták, melynek során azt vizsgálták, hogy az 50 év felettiek mennyi ideig tudnak egy lábon állni a domináns és a nem domináns lábukon.
A kutatók hangsúlyozták: az egy lábon állás jó mércéje az általános egészségi állapot felmérésének, mert jól tükrözi, hogy a szervezetünk különféle rendszerei hogyan működnek együtt.
A jó egyensúly ugyanis befolyással van a mindennapi tevékenységek elvégzésére, megóv az esésektől, ami jobb életminőséget és egészséges öregedést eredményez.
A negyven résztvevővel végzett vizsgálat során mindenki hasonlóan jó egészségi állapotnak örvendett, és nem volt senkinek sem neuromuszkuláris rendellenessége, vagyis tökéletes volt mindenki esetében a központi idegrendszer mozgást vezérlő végződései és az izmok közötti kapcsolat.A vizsgálatokat követően az orvosok megállapították, hogy az egy lábon állás időtartama évtizedenként a domináns oldalon 2,2 másodperccel, míg a nem domináns oldalon 1,7 másodperccel csökkent mind a férfiak, mind a nők esetében.
Kutatások igazolják, hogy sokkal tovább élnek azok, akik hosszabb ideig tudnak egy lábon egyensúlyozni, és 84 százalékkal nagyobb a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata azoknál, akik nem tudnak 10 másodpercig egy lábon állni.
Egy vizsgálat szerint a 69 év felettieknek körülbelül 30 másodpercig vagy tovább, a 70 és 79 év közöttieknek nagyjából 20 másodpercig, a 80 év felettieknek pedig 10 másodpercig kellene normál esetben megtartaniuk magukat egy lábon.
Az orvosok szerint, ha valaki nem tud megfelelő ideig egy lábon állni, az akár szívproblémákra, agyi vagy idegrendszeri betegségekre, például szélütésre, demenciára vagy Parkinson-kórra is utalhat.
Az idő előrehaladtával több képességünk is megváltozik, például gyengül az izomzatunk, ezáltal csökken a marokerőnk, de befolyással van a térderőnkre és a járásunk sebességére is. Azonban egy új kutatás szerint az öregedés során a fentiekhez képest sokkal drasztikusabban hanyatlik az egyensúlyozási képességünk.
Eredeti cikk: