top of page
Szerző képeDr. Nagy Tamás

A D-vitamin-hiány elbutulást és agyvérzést okoz

A University of South Australia kutatói a The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban közölt cikkükben arról számoltak be, hogy vizsgálatuk eredménye szerint közvetlen kapcsolat áll fenn a demencia és a D-vitamin-hiány között.

A vizsgálatot csaknem 300 ezer személy adatainak felhasználásával végezték, és azt a kérdést szerették volna tisztázni, hogy kimutatható-e ok-okozati kapcsolat az alacsony, 25 nmol/l alatti D-vitamin-szint és a demencia, valamint a stroke kockázata között.


Kiderült, hogy a D-vitamin hiánya kisebb agytömeget eredményezett, jelentősen növelte a stroke és a demencia kialakulásának kockázatát.

Egy másik fontos, nagy jelentőségű megállapításuk az a kalkuláció, mely szerint a vizsgált populációban a D-vitamin már 50 nmol/l szintre emelésével is a demens esetek 17%-a megelőzhető lett volna.


Hogyan lehetséges mindez?

A D-vitamin, nem "csak" egy vitamin, mindössze orvostörténeti okból nevezzük vitaminnak, pedig ez egy nagyon fontos hormon. A story visszanyúlik az 1910-es évekre, amikorra is a tudomány eljutott odáig, hogy a tápláléknak az energiát adó tápanyagokon, az ásványi sókon és a vízen kívül más fontos anyagokat is kell tartalmaznia. Ezeket az anyagokat Kazimierz Funk lengyel biokémikus nevezte el vitaminoknak 1912-ben. Ezek után ABC-szerűen kezdték el kiosztani a tudósok az ilyen furcsa, újszerű anyagok neveit. Mígnem a csukamájolajban találtak egy anyagot, mely hatásos volt az angolkór, a fiatalkorban jelentkező csontlágyulások, csonttorzulások ellen. Meg is kapta a sorban következő D-vitamin nevet.


A táplálékok D-vitamin-tartalma minimális, ezért a D-vitamin pótlása sosem táplálkozási kérdés!


A vesében aktiválódó D-vitamin a csontjaink és fogaink egészségének megőrzésében segít, hiszen nélküle szervezetünk nem lenne képes a kalcium feldolgozására.

A szövetekben, főképp az emlőben, immunsejtekben és az erek, a vastagbél simaizomszöveteiben aktiválódott hormon pedig számos anyagcsere-folyamat mediátora. Több gén működését befolyásolja, szabályozza a sejtosztódást, biztosítja a sejtek szabályos újratermelődését, részt vesz az immunrendszer aktivitásában és jelentős gyulladáscsökkentő hatása is van. Az alacsony D-vitamin-szintet igen rosszul tolerálja a szervezet. A tudomány szerint a D-vitamin optimális szintjének a vérben minimálisan el kell érnie a 75 nmol/l-t, de infekciós, fertőzéses időszakokban a 100-125 nmol/l szint sem tekinthető túlzottnak.


Egyre több és több kutatás igazolja, hogy a tartósan alacsony szint, mint pl. a fenti vizsgálatban a 25 nmol/l egyszerűen megrövidíti az életünket


Elvileg nyáron elegendő D-vitamint termel a szervezetünk a napozás által, de egyes kórképek és tényezők meggátolhatják ezt, pl. a bőr pigmentációja, a légszennyezés, éjszakai munkavégzés és az Ön lakóhelyén a napos órák száma.


A hivatalos, ún. "D-vitamin Konszenzus" megállapítása szerint az alábbi állapotok és betegségek esetén kell ellenőriztetni a D-vitamin szintjét, mert fokozott kockázat áll fenn.

  • Terhesség, szoptató kismama - a baba nem képes megtermelni, az anyától kapja, pótlás nélkül az édesanyában extrém D-vitamin-hiány léphet fel

  • Újszülöttnek - Magyarországon rutinszerűen adják is a védőnők

  • Elhízás - a zsírszövet "elnyeli" a D-vitamint, pótolni kell

  • Idősek - ebben a korban már jelentősen csökken a test D-vitamin-termelő képessége

  • Daganatos betegségek többségében - különösen a mellrák és a vastagbélrák esetén

  • Máj- és vesebetegségben - a máj komoly tartalékkapacitással rendelkezik, de a veseelégtelenség hamar bajt okozhat a vitaminellátásban

  • Gyulladásos kórképek

  • Csontritkulás (osteoporozis) és csontlágyulás esetén

  • Magasvérnyomás betegségben

  • Krónikus szívelégtelenségben


E tények alapján csak Magyarországon milliókat érint ez a probléma. A mérsékelt övben élők körében a lakosság 70–97%-ánál elégtelen D-vitamin-szint mutatható ki!


Mi a teendő?


Először is, ha a fenti kórképek fennállnak, vagy Ön beletartozik valamely rizikócsoportba, esetleg bármilyen kételye is felmerül, méresse meg a D-vitamin-szintjét! Az nem elég, ha szedek valamennyi NE-t hasraütésszerűen és azt hiszem, minden rendben van. Látjuk, mi mindentől függhet a valódi vérszintje és ez a hormon létfontosságú anyagunk. Megéri kockáztatni? Fontos, hogy NE vegyen gyorstesztet, amivel otthon pikk-pakk, percek alatt elkészül az eredmény. Megbízhatatlan: ha egymás után többször méri, merőben eltérő eredményeket fog kapni. Kidobott pénz és önbecsapás. A D-vitamin analizálásához komoly labor kell.


Két lehetősége van. Az egyik, hogy elmegy egy laborba úgy, hogy beutalót kér a háziorvostól vagy magánúton kér időpontot. Mindkét esetben fizetni kell érte, vénásan fog vért adni, jelentős időt tölt el vele és sajnos ott a sok-sok ember, az esetleges sorban állás és a tömegközlekedés valós infekciós veszélye is.

A másik lehetőség, hogy igénybe veszi a kényelmi szolgáltatásunkat és otthonában egy teszttel ujjbegyből leveszi a vérmintát, ami fájdalmatlan. Majd egy EU-konform, biztonságos csomagolásban az anonim vérmintáját postai úton kiküldi Norvégiába, ahol egy világhírű labor, a Vitas precízen elemzi és interneten kapja meg az eredményt. Mindkét megoldás jó és biztonsággal használható.


Ha kérdése van, írjon nekünk, vagy kérje a vértesztet!

Dr. Nagy Tamás - 2022.






A blogban lévő beteginformációk oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesíti a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát. Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos étkezést. Javasoljuk, hogy az orvosi kezelés alatt álló vagy bármilyen krónikus betegségben szenvedők konzultáljanak a kezelőorvosukkal, mielőtt bármilyen változtatást hajtanának végre az étrendjükben, illetve amikor bármilyen új táplálkozási programba kezdenek.



Az üzleti megoldásokra utaló estleges jövedelmekre, bevételekre vonatkozó adatok tájékoztató jellegűek, időben változhatnak, semmilyen ajánlatot vagy ígérvényt sem tartalmaznak. Minden ember sikere azon múlik, hogy mennyi munkát tesz bele az üzletébe és képes-e gyorsan alkalmazkodni, tanulni, tapasztalatait új üzleti koncepciójában alkalmazni és elköteleződik-e egy fenntartható, etikus üzleti modell felépítése iránt.

 

Az egészségtippek blog tartalmai oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesítik a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát és tartsa be az utasításait. 

bottom of page