top of page
Szerző képeDr. Nagy Tamás

Hogyan válasszunk biztonságos vitamint

Számomra a minőségi biztosítékok nem csak orvosként, hanem magánemberként is rendkívül fontosak, hiszen jómagam, a 80 éves édesanyám, a 13 éves kisfiam, a bátyám és a legjobb barátom is folyamatosan fogyasztanak minőségi vitaminokat és étrend-kiegészítőket.

Mire kell figyelni egy étrend-kiegészítő vásárlásnál?

1. A gyógyszergyártásban, az étrend-kiegészítő gyártásban és az élelmiszeriparban van egy fontos gyűjtőfogalom, a GMP (Good Manufacturing Practice, Jó Gyártási Gyakorlat), amely egy szigorú kritériumrendszer szerint mindenre kiterjedő részletességgel szabályozza az egyes termékek gyártását, illetve a gyártási folyamatokat. A GMP minősítés szavatolja, hogy az adott termék hatóanyagainak tisztasága, biztonságos alkalmazhatósága, a kész termék minősége, illetve a gyártási folyamatok maximálisan megfelelnek mind a hazai mind a nemzetközi szabályoknak. A hazai étrend-kiegészítők, Ön bárhol is veszi, drogéria, biobolt, internet, mindössze 3%-a rendelkezik ezzel a minősítéssel!!!!

A 2001-ben alakult norvég vállalat, a Faun Pharma AS a Zinzino tulajdonában van és a Zinzino termékek nagy részét itt gyártják.

Ezen túl a Faun Pharma szerződéses gyártója több ismert étrend-kiegészítőkkel, egészséges élelmiszerekkel, sporttáplálkozással és kozmetikumokkal foglalkozó márkának is.

2. Létezik egy, a sportolók számára fejlesztett minősítő rendszer is, az Informed Choice. Az Informed Choice-ot jól használhatják a sportolók kockázatkezelési stratégiájuk részeként, amikor kiválasztják, mely termék-kiegészítőket használjanak. Biztosak lehetnek abban, hogy az Informed Choice logóval ellátott termékek szigorú tanúsítási folyamaton mentek keresztül, a legmagasabb minőségi előírások szerint készültek és hitelesítik is, hogy adott termékben a címkén megjelölt mennyiségben vannak a hatóanyagok valamint nem tartalmaznak olyan vegyületet, amit a sportolók nem szedhetnek.

3. Ha egy magyarországi forgalmazó komolyan veszi magát és termékét, akkor végez itthoni laborvizsgálatot is, mint 2017-ben a Zinzino, még a magyar piaci elindulása előtt.

Mindez azért fontos, mert sajnos az EU-ban már nem vizsgálják be laboratóriumban rutinszerűen az újonnan forgalomba hozott táplálék-kiegészítőket. Az étrend-kiegészítőkről szóló EU irányelvnek megfelelően, a 37/2004. (IV. 26.) ESZCSM rendelet életbe lépésével megszűnt az előzetes, kötelező engedélyezés és helyette csak ún. bejelentési (notifikáció) kötelezettség van, ami nem jelent mást, mint a termék címkéjének, adatlapjának és a közigazgatási szolgáltatási díj megfizetéséről szóló igazolásnak a benyújtását az OGYÉI-hez, legkésőbb a termék piacra helyezésének napján. A hatósági bejelentés az étrend-kiegészítők hatékony ellenőrzését segíti, azonban önmagában nem alkalmas a jogszabályoknak nem megfelelő termékek forgalomba kerülésének megakadályozására.

Így fordulhat elő, hogy több magyar hatósági vizsgálat is igazolta, hogy a boltokban vagy az interneten kapható étrend-kiegészítők jelentős része nem felel meg a minőségi előírásoknak. A NÉBIH és a megyei kormányhivatalok által 2016-ban megkezdett vizsgálat például azt fedte fel, hogy a boltok polcain vásárolt áruk (92 db termék: testtömeg-csökkentők, potencianövelők, vitaminok, halolajok, proteinek, stb.) 61%-a valamilyen szempontból nem felelt meg az előírásoknak: ezek 39%-a minőségi illetve összetételbeli, 9%-a élelmiszer-biztonsági és 71%-a jelölési problémát mutatott.

Ön is válasszon tudatosan minőségi és biztonságos vitaminokat családja számára!

Az üzleti megoldásokra utaló estleges jövedelmekre, bevételekre vonatkozó adatok tájékoztató jellegűek, időben változhatnak, semmilyen ajánlatot vagy ígérvényt sem tartalmaznak. Minden ember sikere azon múlik, hogy mennyi munkát tesz bele az üzletébe és képes-e gyorsan alkalmazkodni, tanulni, tapasztalatait új üzleti koncepciójában alkalmazni és elköteleződik-e egy fenntartható, etikus üzleti modell felépítése iránt.

 

Az egészségtippek blog tartalmai oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesítik a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát és tartsa be az utasításait. 

bottom of page