top of page

ADHD - Gyógyszermentes megoldás!

Szerző képe: Dr. Nagy TamásDr. Nagy Tamás

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar az iskoláskorú gyermekek 3-7 százalékát érinti Magyarországon. Vannak olyan kutatások, mely szerint öröklődő, de a hajlam mellett hangsúlyos az édesanyát és gyermekét is érintő életmódbeli, táplálkozási deficiencia, amely idegfejlődési zavart okoz. Az ADHD kinőhető, ám az esetek 50-60 százalékában a tünetek egy része vagy egésze felnőttkorban is megmarad.

Egy most megjelent hitelesített, tudományos (randomizált, placebokontrollos, kettősvak) vizsgálatban 92 figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarban (ADHD) szenvedő gyermeken vizsgálták nagy dózisú, napi 1.200 mg omega-3 zsírsavat tartalmazó halolaj-készítmény hatását, és az eredmények szerint jelentős javulást értek el azoknál a kiskorúaknál, akiknek a vérében mért omega-3 zsírsavszint alacsony volt.

"Nagy dózisú omega-3 zsírsavval jelentős javulást értek el azoknál, akiknek a vérében mért omega-3 zsírsavszint alacsony volt"

A King's College (London) és a China Medical University (Taichung, Tajvan) közös kutatócsoportja a Translational Psychiatry folyóiratban publikált cikkében arról számolt be, hogy omega-3 zsírsavakat tartalmazó készítményekkel javulást sikerült elérni ADHD-ban szenvedő gyermekek koncentrálóképességében. A kutatók a vizsgálatot azért végezték el, mert korábbi eredményeik szerint omega-3 hiány esetében megemelkedik a súlyosabb ADHD kialakulásának kockázata. Ugyanakkor a kutatók figyelmeztetnek, ezek az eredmények csak azokra a gyerekekre vonatkoznak, akiknek a vérében kifejezetten alacsony az omeg-3 zsírsavak szintje, mivel a normál szintet mutató gyerekeknél a halolaj adagolása pont ellentétes hatást ért el.

Magyarországon, jól tudjuk, az egy főre eső halfogyasztás relatíve alacsony, így hazánkban alacsony omega-3 zsírsavszint jóval gyakrabban fordul elő, mint a tengerekhez közeli területeken. Az omega-3 önmagában is és az ADHD standard kezelésének számító metilfenidáthoz kapcsolva is, az alacsony omega-3 szintű gyermekeknél sokkal hatásosabbnak bizonyult a koncentrálóképesség javulásában és a figyelem fenntartásában.

Vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy az ADHD fokozott gyulladással jár: például az ADHD-ben szenvedő gyermekek nagyobb valószínűséggel szenvednek asztmában és atópiás dermatitiszben is. Az EPA gyulladásgátló hatást fejt ki a szervezetben és a sejtmembránban csökkenti az arachidonsav (AA) képződését, ezzel gátolja a sejtekben is a gyulladást elősegítő mediátorok szintézisét. Bár a vizsgálatot tisztított EPA-val végezték, a kutatók által feltárt adatok mégis azt sugallják, hogy az ADHD klinikai tünetei esetében az EPA és a DHA együttesen a klinikai tünetekre szélesebb hatással lehet, mint az EPA önmagában. Az EPA bár fiziológiailag a szervezetben részben DHA-vá tud alakulni, a vizsgálatok mégsem mutattak ki emelkedő DHA szintet. Az erősebb hatás érdekében az EPA és a DHA szint együttes növelésére lehet szükség.

A kutatók egyetértenek az ADHD szakértői testületének nemrégiben megfogalmazott ajánlásával, miszerint azoknak a betegeknek, akik a gyógyszerekhez képest az omega-3 kiegészítőket részesítik előnyben, EPA, DHA kombinációját kell használniuk és az EPA-t napi 750 mg-t meghaladó dózisban kell adni legalább 12 héten keresztül!

Az eredeti közlés innen letölthető!

Az üzleti megoldásokra utaló estleges jövedelmekre, bevételekre vonatkozó adatok tájékoztató jellegűek, időben változhatnak, semmilyen ajánlatot vagy ígérvényt sem tartalmaznak. Minden ember sikere azon múlik, hogy mennyi munkát tesz bele az üzletébe és képes-e gyorsan alkalmazkodni, tanulni, tapasztalatait új üzleti koncepciójában alkalmazni és elköteleződik-e egy fenntartható, etikus üzleti modell felépítése iránt.

 

Az egészségtippek blog tartalmai oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesítik a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát és tartsa be az utasításait. 

bottom of page