top of page

Az öngyilkosság és a gyógyszerek

Szerző képe: Dr. Nagy TamásDr. Nagy Tamás

Egyes antidepresszánsok, az interferon-kezelések, a fluorokinolonok, a finaszterid, illetve a dohányzásról való leszokást segítő hatóanyagok is fokozhatják az öngyilkosság kockázatát.

Antidepresszánsok szuicid (öngyilkosság) kockázata

A depressziós betegek körében kiemelkedően magas az öngyilkossági kísérletek és a befejezett öngyilkosságok aránya. Mértékadó vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy egyes antidepresszáns hatóanyagok szedése is fokozhatja az öngyilkosság kockázatát. Egy serdülőkorúaknál végzett vizsgálat arra mutat rá, hogy a paroxetin szedése háromszorosára növeli az öngyilkosságok számát a kontroll-kezeléssel összevetve. Hasonlóképpen, a venlafaxin szedésével összefüggően is jelentettek már öngyilkossági eseteket.

Interferonok – duplájára növelik a szuicid kockázatot

A hepatitis, szklerózis multiplex és egyéb betegségek kezelésében helyet kapó interferonok alkalmazása mintegy duplájára növeli a szuicid kockázatot – a placebo kezelésekkel összehasonlítva. Világszerte beszámoltak már vele kapcsolatba hozható öngyilkossági esetekről.

A fluorokinolonok szedése veszélyt hordoz? Az utóbbi időben a fluorokinolon típusú kemoterápiás szerek (pl. ofloxacin, ciprofloxacin, levofloxacin) egyre több súlyos mellékhatása vált bizonyítottá és ismertté. Hallucinációk, a rémálmok, a depresszió és a pszichózis. A német gyógyszerügyi hatóság a 2004 előtti mellékhatás-jelentéseket áttekintve 44 olyan esetről számolt be, amikor a fluorokinolonok szedésével összefüggésben léptek fel a betegeknél szuicid gondolatok.

A finaszterid is szedi „áldozatait”

A prosztatamegnagyobbodás és a hajhullás kezelésében alkalmazott hatóanyag. A finaszterid ismert mellékhatása a depresszió, és mint arról több gyógyszerügyi hatóság is beszámol, a szuicid kockázat emelkedése. A kanadai gyógyszerhatóságnál 2015-ig 12 esetben jelentettek a finaszterid mellékhatásaként öngyilkossági gondolatokat. Az USA gyógyszerügyi hatósága, az FDA 2012-ig 78 gyanús esetet tart nyilván, míg az európai hatóság, az EMA 2016-ig 43 befejezett öngyilkosságról tud és 149 esetben jelentették nála a finaszterid-alkalmazással összefüggésbe hozható szuicid gondolatokat.

Szuicid kockázat mint a dohányzásról való leszokás ára

A dohányzásról való leszokásban segítő vareniklin szedése kapcsán is felmerült a szuicid kockázat emelkedésének lehetősége. A német gyógyszerhatóságnál (BfArM) azonban napjainkig nem jelentettek hivatalosan ilyen esetet. Az általában antidepresszánsként alkalmazott, és egyes országokban a dohányzásról való leszokás elősegítésére is javallt bupropion szedése kapcsán viszont már a BfArM is regisztrált két öngyilkossági kísérletet és hat olyan esetet, amikor szuicid gondolatok foglalkoztatták a kezelt betegeket.

Az üzleti megoldásokra utaló estleges jövedelmekre, bevételekre vonatkozó adatok tájékoztató jellegűek, időben változhatnak, semmilyen ajánlatot vagy ígérvényt sem tartalmaznak. Minden ember sikere azon múlik, hogy mennyi munkát tesz bele az üzletébe és képes-e gyorsan alkalmazkodni, tanulni, tapasztalatait új üzleti koncepciójában alkalmazni és elköteleződik-e egy fenntartható, etikus üzleti modell felépítése iránt.

 

Az egészségtippek blog tartalmai oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesítik a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát és tartsa be az utasításait. 

bottom of page